Prírodná liečba

Slaná voda

Jeden z najstarších a najúčinnejších domácich liekov na bolesti hrdla. Soľ totiž zabíja baktérie a dokáže nielen znížiť bolesť, ale aj vyliečiť pôvod akejkoľvek infekcie hrdla i horných dýchacích ciest.

Odporúča sa zmiešať 1 lyžičku soli s pol šálkou teplej vody a kloktať po dobu 30 sekúnd niekoľkokrát denne. Týmto roztokom môžete v prípade nádchy prepláchnuť aj nos.

Med

Med nielenže obsahuje prospešné živiny, antioxidanty a vitamíny, ale pomáha posilniť imunitný systém a je skvelým pomocníkom pri boji s infekciami. Tento prírodný nektár je proti kašľu a bolesti hrdla účinnejší, než akýkoľvek sirup z lekárne. Má antibakteriálne a antibiotické účinky, pôsobí protizápalovo a upokojujúco zároveň.

Skúste si urobiť čaj s veľkou lyžicou medu a pridajte i šťavu z polovice citróna a popíjate tento nápoj viackrát počas dňa. 

 

Kurací vývar

Škoda, že tento babský recept na každú chorobu je často opomínaný. Poctivý domáci vývar so zeleninou nielenže pri každej chorobe zahreje a zabráni dehydratácii, ale hydinové mäso navyše obsahuje aminokyseliny, ktoré pomáhajú uvoľniť hlieny v dutinách i pľúcach.

Tým samozrejme napomáha aj proti bolesti a podráždeniu hrdla, ktoré sú spôsobené zatekaním hlienov.

 

Cesnak

Toto prírodné antibiotikum pomáha liečiť rôzne zdravotné problémy a medzi nimi aj bolesť hrdla.

Cesnak totiž okrem mnohých iných aktívnych látok obsahuje aj alicín, ktorý zabíja baktérie i vírusy, akonáhle začínate pociťovať dráždenie či len šteklenie v krku, je dobré dať si cesnak, samozrejme v surovom stave. Môžete ho nakrájať na drobné kúsky a pomaly konzumovať alebo ho rozdrviť do vody či .

 

Cibuľa

Rovnako ako cesnak, tak aj cibuľa obsahuje množstvo vitamínov a látok, ktoré ničia baktérie i vírusy a podporujú imunitu. Cibuľa je na bolesť hrdla ideálna ako v surovom stave, tak i upravenom - keďže vynikajúci je i čaj z cibule (variť cibuľu treba ale spolu so šupkou).

Vyskúšať - najmä v prípade malých detí, môžete domáci sirup, ktorý pripravíte z nakrájanej cibule a medu, pre dospelých, ktorí cibuľu majú radi je najlepšia čerstvá, konzumovaná po kúskoch.

 

Bylinkové čaje

Aby ste zabránili bolesti a dráždeniu v krku, musíte svoje sliznice udržiavať vlhké, a preto je nesmierne dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim. Hoci ideálna je čistá voda, niektoré bylinkové čaje vám urobia lepšiu službu.

Okrem prísunu vody svojimi účinkami upokoja podráždenie, uvoľnia hlieny a pomôžu pri bolesti. Voľte čaje ako - šalviový, mätový, harmančekový, skorocelový,  lipový a čaje s prídavkom echinacei. Pripravený by mal takýto čaj vždy so sypaných byliniek, bez cukru, ale s troškou medu. 

 

Zinok

V období virózy a pri bolestiach hrdla by ste mali zvýšiť svoj príjem tohto minerálu. Zinok totiž obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré bojujú s infekciou a významne napomáha aj imunitnému systému. Nájdete ho napríklad v banánoch, jablkách, hruškách, mandarínkach, v brokolici, karfiole, červenej repe, špargli, ale aj v hovädzom mäse, pečeni, rybách, atď.